Smatra se da bol u kolenima nastaje kao rezultat višegodišnjeg opterećenja i degenerativnih promena zglobne hrskavice. Kolena otiču, bolovi se javljaju i u miru i u hodu, može postojati osetljivost na dodir i ,,krckanje’’ prilikom hoda, a česti su i noćni grčevi zbog opterećenja mišića koji okružuju zglob kolena.
Bol u zglobovima se najčešće javlja u zglobovima ,,nosačima’’ koji trpe težinu tela, te se smatra da većinski deo populacije oba pola u toku života bude pogođen bolom u kolenima, kukovima i kičmi.
Faktori rizika
Faktori rizika na koje je neophodno skrenuti pažnju jesu : nepravilno dizanje i spuštanje tereta, dugotrajno sedenje i stajanje, gojaznost, nedovoljna fizička aktivnost , nepravilno izvođenje vežbi, pogotovo intenzivne vežbe sa velikim opterećenjima.
Lečenje :
- Potpuno mirovanje nije lek, naprotiv, mirovanje duže od 7 dana kod pacijenata kod kojih nema neuroloških poremećaja, produžava period oporavka, ne dovodi do bržeg smanjenja bola, a može dovesti do atrofije mišića i prelaska inače akutnog stanja, u hronično. Pravi lek je lagana šetnja, plivanje, fizikalna terapija, vežbe istezanja i nastavak umerenih svakodnevnih aktivnosti.
- Lekovi protiv bolova se uzimaju redovno u propisanom režimu , a ne ,,samo kada više ne može da se trpi’’ ili ,,danima kada najviše boli’’. U zavisnosti od individualnih potreba pacijenta, lekar će propisati vrstu leka protiv bolova, njihovu dozu, kao i dužinu trajanja terapije. Nephodno je znati da dugotrajna upotreba lekova protiv bolova kod pacijenata može dovesti do gastritisa, čireva na želucu, aktivnih krvarenja i da blagovremene preventivne mere i adekvatna suplementacija smanjuju potrebe za lekovima protiv bolova i zapaljenja.
- Lečenje injekcijama (muskularne ili unutarzglobne injekcije)
- Operativno lečenje ukoliko su iscrpljene opcije lečenja lekovima i fizikalnim procedurama
Upotreba suplemenata i vitamina za zdravlje zglobova
Suplementi, vitamini, kolageni, glukozamini i ostale reči koje se teško izgovaraju, šta ćemo sa svim tim sad?
Da razumemo, to prvo, a nakon toga, da primenimo i iskoristimo. Gde prestaje magija starog, dobrog lista kupusa na bolnim mestima i komove rakije na staroj krpi, tu otvaramo vrata naše priče o suplementima.
Oštećenje zglobne hrskavice razvija se u više etapa. U početnom stadijumu dolazi do razgradnje matriksa hrskavice, u drugom stadijumu se narušava površina zglobne hrskavice sa oslobađanjem fragmenata kolagena i proteoglikana u sinovijalnu tečnost i u trećem stadijumu dolazi do zapaljenja.
- Kolagen, a naročito njegov hidrolizovani tip, podstiče sintezu novog kolagena i proteoglikana (sećate se, oštećeni su u drugom stadijumu i sada plivaju gde ne bi trebalo), ključnih komponenti hrskavice i time poboljšava funkciju zglobova, kako bi radili ,,kao podmazani’’.
- Neophodna je redovna primena u proseku oko 3 meseca (trajanje terapije optimalno traje 2-6 meseci), u kombinaciji sa redovnim vežbanjem i ishranom bogatom vitaminom C koji dodatno pomaže u sintezi kolagena.
- U sinovijalnoj tečnosti nalazi se hijaluronska kiselina, koja podmazuje i štiti zglobove, smanjujući trenje između zglobova, dok istovremeno ima razumevanja i za to da se skače od sreće, trči od pasa ili padne sa bicikla pa deluje kao amortizer, apsorbujući udarce i smanjujući stres na zglobove.
- Glukozamin je takođe gradivni materijal zglobne hrskavice, a u obliku glukozamin-sulfata i u kombinaciji sa kolagenom i/ili hondroitinom potpomaže obnovu hrskavice, smanjenje bola, i, iznad svega, na duže staze smanjuje potrebu za lekovima protiv bolova ukoliko se uzima redovno i u propisanim dozama.
- Priroda nam je takođe podarila i jednog od najboljih saveznika u borbi sa zapaljenjem, kurkumu, a uz to su preparati na bazi kurkume i snažni antioksidansi koji smanjenjem oksidativnog stresa usporavaju degeneraciju hrskavice.
- Zajednica K2D3 je jedna od onih u kojima je možda nekada i rečeno ,, Ako neko ima nešto protiv ove veze neka kaže sada ili neka zauvek ćuti’’ i niko se nije pobunio jer osim uzajamnog poštovanja, takođe postoji i pravična podela posla: D3 pomaže da organizam apsorbuje više kalcijuma, a K2 ga pravilno vezuje za kosti sprečavajući da se nagomilava zglobovima, mekim tkivima i krvnim sudovima.
Prevencija
Da bi kosti, zglobovi i mišići mogli da nas služe iako ih nemilice trošimo, neophodno je poštovati i osnovna načela prevencije:
- Održavanje normalnog indeksa telesne mase, odnosno, redukcija telesne mase kod gojaznih
- redovna fizička aktivnost koja pospešuje snagu i fleksibilnost, sa akcentom na pravilnom izvođenju vežbi
- omega-3 masne kiseline u ishrani
- adekvatna suplementacija
- korekcija nepravilnog hoda i držanja tela, korišćenje ortopedskih uložaka, korekcija ravnih stopala, nošenje ortopedske obuće
- Blagovremeno lečenje svih povreda.
Tekst pripremila:
Dr Anja Zečević